Blefaroplastyka – sposób na zmęczony wyraz twarzy i opadające powieki

W tym wpisie dowiesz się

Młodo wyglądająca twarz sprawia, że czujemy się pełni energii, bardziej atrakcyjni i pewni siebie. Niestety wraz z upływem czasu i zmianami zachodzącymi w naszym ciele, skóra staje się coraz bardziej wiotka, pojawiają się zmarszczki, a kontury twarzy stają się mniej wyraźne. Skóra wokół oczu jest rozciągnięta, powieki opadają, powodując trudności w nakładaniu makijażu, a nawet ograniczenie pola widzenia. Jeśli czujemy się z tymi zmianami niekomfortowo lub wpływają one na nasze samopoczucie i stan zdrowia, możemy odzyskać świeże spojrzenie, korzystając z zabiegu blefaroplastyki, czyli korekty powiek.

Czym jest blefaroplastyka i kiedy ją wykonać?

Blefaroplastyka to zabieg chirurgiczny polegający na korekcie powiek dolnych lub górnych. Jego celem jest odmłodzenie i odświeżenie wyglądu twarzy poprzez usunięcie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej z powiek. Zabieg ten można wykonać w przypadku opadających powiek, worków i cieni pod oczami, a także w przypadku innych niechcianych zmian w obrębie powiek, takich jak np. nadmierna ilość zmarszczek. Blefaroplastyka może być wykonana w celach estetycznych lub w przypadku wskazań medycznych, np. gdy opadające powieki utrudniają widzenie.

Jakie są korzyści z przeprowadzenia zabiegu blefaroplastyki?

Poddając się zabiegowi blefaroplastyki możemy osiągnąć kilka korzyści. Przede wszystkim zabieg ten pozwala na odmłodzenie i odświeżenie wyglądu twarzy, poprawiając wyraz oczu i dodając im blasku. W przypadku opadających powiek blefaroplastyka pozwala na ich uniesienie, co może poprawić widzenie oraz zmniejszyć zmęczenie oczu. Zabieg ten może również pomóc w pozbyciu się “worków” i cieni pod oczami, co może sprawić, że twarz będzie wyglądała na bardziej wypoczętą i młodszą. Przewagą chirurgicznej korekty powiek nad innymi metodami jest jej wysoka skuteczność i długotrwałość utrzymywania się efektu.

Blefaroplastyka

Jak przebiega zabieg korekty powiek?

Zabieg blefaroplastyki poprzedzany jest konsultacją z naszym specjalistą, podczas której lekarz ocenia stan zdrowia osoby, która chce poddać się zabiegowi, aby wykluczyć przeciwwskazania do zabiegu. Omawiane są także badania, jakie należy wykonać przed zabiegiem, efekty, jakie pacjent chce uzyskać oraz zakres blefaroplastyki i jej etapy. 

Korekta powiek przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz od stopnia zaawansowania nieprawidłowości w obrębie powiek, lekarz może przeprowadzić zabieg na powiekach górnych, dolnych lub na obu jednocześnie. Zabieg polega na wykonaniu nacięć w odpowiednio wybranych okolicach oczu i usunięciu wiotkiej skóry, nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz ewentualnych przepuklin tłuszczowych. Następnie zakładane są szwy z zastosowaniem cienkiej nici, dzięki której blizny pozostają prawie niewidoczne. Zabieg trwa do 60 min. Po blefaroplastyce nie ma potrzeby hospitalizacji, można szybko wrócić do normalnego trybu życia, a dolegliwości około zabiegowe nie stwarzają większego dyskomfortu. 

Jak postępować po zabiegu korekty powiek?

Po zabiegu mogą pojawić się siniaki i opuchnięcia, mogące utrzymywać się ok. 5-10 dni. Bardzo ważna jest pielęgnacja obszaru pozabiegowego dlatego pacjent otrzymuje szczegółowe wskazówki jak prawidłowo dbać o siebie po zabiegu. Szwy zostają zdjęte po 7 – 10 dniach i pacjent może wrócić do codziennych aktywności. Zauważalny efekt pojawia się po 2-3 tygodniach, kiedy opuchlizna powinna ustąpić.

Plastyka powiek (blefaroplastyka)

Kto wykonuje zabieg blefaroplastyki w naszych gabinetach?

W gabinetach Medycyny Estetycznej na Księżym Młynie zabieg ten wykonywany jest przez specjalistę okulistyki.

Picture of dr n. med. Anna Górnik
dr n. med. Anna Górnik

specjalista okulistyki

Scroll to Top